W dniu 05.10.2023 r. odbyły się kolejne zajęcia grupowe w ramach Programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową, finansowanego przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
- Zajęcia rozpoczęły się od jednego z trudniejszych tematów, jakim jest przemoc seksualna.
- Na warsztatach została omówiona definicja przemocy seksualnej oraz jej rodzaje.
- Następnie grupa rozmawiała o tym, co oznacza „seksualna intymność” oraz „seksualny szacunek do żony/partnerki”. Uczestnicy swoje skojarzenia z powyższymi słowami zapisywali na flipcharcie.
- Głównym przekazem dla uczestników podczas zajęć, była informacja, że jeżeli nie ma obopólnej zgody na odbycie stosunku lub innych czynności seksualnych – wówczas mówimy o PRZEMOCY SEKSUALNEJ.
- Jednocześnie na podstawie historii, która została przeczytana grupie, a następnie przy pomocy osi kontinuum podjęto rozmowę z ww. o tym, kiedy mówimy o WSPÓLNEJ AKTYWNOŚCI, kiedy zaczyna się WYMUSZANIE a następnie dochodzi do GWAŁTU.
- Podczas zajęć, uczestnikom została także przekazana informacja, że druga strona na każdym etapie obopólnej czynności seksualnej ma prawo powiedzieć NIE a naszym obowiązkiem jest zaakceptować tę sytuację.
A o to kilka mitów związanych z powyższym tematem:
- Nie powiedziała/powiedział „nie”,
- Przecież wcale nie stawiała/stawiał oporu,
- Nie powinna/powinien tam iść,
- Mogła/mógł się tak nie ubierać,
- Była pijana/był pijany,
- Znam ją/go, na pewno by tego nie zrobiła/zrobił,
- Sama/sam się o to prosiła/prosił.
Uczestnicy zostali poinformowani, że za gwałt odpowiada wyłącznie ta osoba, która się go dopuściła!
Osoba zgwałcona NIGDY nie jest temu winna!
Ważne! Kodeks Karny - Art. 197. [Zgwałcenie i wymuszenie czynności seksualnej] § 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.