Komu przysługuje dofinansowanie?
Osobie niepełnosprawnej, która ma trudności w poruszaniu się, w szczególności posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne oraz dzieciom nie poruszającym się samodzielnie w wieku powyżej 5 roku życia.
Celem likwidacji barier architektonicznych jest umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie osobom niepełnosprawnym wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
Jakie dokumenty są potrzebne?
- Kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub jego odpowiednik (oryginał do wglądu),
- Kopia orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z wnioskodawcą, w przypadku takich osób (oryginał do wglądu),
- Aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające informację o schorzeniach i rodzaju niepełnosprawności , sposobie poruszania się (w tym czy osoba jest: leżąca, poruszająca się za pomocą wózka inwalidzkiego, chodzika/balkonika, o kulach itp.) oraz o potrzebie przystosowania/zaopatrzenia osoby niepełnosprawnej we wnioskowany przedmiot dofinansowania- oryginał,
- Udokumentowana informacja o innych źródłach finansowania, jeżeli takie istnieją- oryginał,
- Udokumentowana podstawa prawna zameldowania w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych (własność, współwłasność, umowa najmu) - kopia (oryginał do wglądu).
- Aktualny wypis z ksiąg wieczystych potwierdzający własność lokalu mieszkalnego,
- Kosztorys wstępny/kosztorys sporządzony według norm KNR – Katalogu Nakładów Rzeczowych (w koniecznych przypadkach, w zależności od przedmiotu dofinansowania) - oryginał.
- Faktura Pro Forma, kosztorys lub oferta cenowa wystawiona na wnioskodawcę przez sprzedawcę wraz ze specyfikacją (jeśli dotyczy zakupu urządzeń, sprzętu oraz ich dostawy i montażu) - oryginał.
- Zgoda właściciela /współwłaścicieli budynku na realizację zadania (w koniecznych przypadkach) - oryginał.
- Zgoda właściciela /współwłaścicieli mieszkania na realizację zadania (nie dotyczy wnioskodawcy) - oryginał.
- Pisemne pełnomocnictwo jeśli takie jest wymagane- oryginał.
- Inne dokumenty, konieczne do realizacji wniosku wskazane przez pracownika PCPR.
- Czytelnie wypełniony wniosek należy złożyć w pokoju nr 5, 6 lub 17 (sekretariat), dodatkowo istnieje możliwość przesłania wniosku przez System SOW.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy dofinansowania ze środków PFRON.
Termin składania wniosków:
Wnioski o likwidację barier architektonicznych można składać do końca wrzesnia roku bieżącego.
Wysokośc dofinansowania:
Dofinansowanie likwidacji barier funkcjonalnych wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
W przypadku osób niepełnoletnich/ osób ubezwłasnowolnionych faktury powinny być wystawiane na rodzica/opiekuna/ przedstawiciela ustawowego.