Krok po kroku do pełnej samodzielności:
Rok przed 18 urodzinami
- Co najmniej rok przed osiągnięciem pełnoletności wybierz swojego opiekuna usamodzielnienia. Pamiętaj, aby była to osoba, która jest dla Ciebie autorytetem, którą cenisz i do której masz zaufanie, ktoś kto pomoże Ci podejmować właściwe decyzje na Twojej drodze do samodzielności.
- Dostarcz do PCPR pisemną informację o wyborze opiekuna usamodzielnienia i pisemną zgodę tej osoby (załącznik).
Miesiąc przed 18 urodzinami
- Co najmniej na miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności opracuj wspólnie z opiekunem usamodzielnienia Indywidualny Program Usamodzielnienia.
- Dostarcz do PCPR swój Indywidualny Program Usamodzielnienia (załącznik).
Kiedy już realizujesz Indywidualny Program Usamodzielnienia
- W przypadku zmiany Twojej sytuacji życiowej w każdej chwili możesz dokonywać zmian w Indywidualnym Programie Usamodzielnienia. Pamiętaj, aby uczestniczył w tym Twój opiekun usamodzielnienia.
- Dostarcz do PCPR zmiany Indywidualnego Programu Usamodzielnienia (załącznik).
Kiedy już zakończysz realizować Indywidualny Program Usamodzielnienia
- Po zakończeniu realizacji Indywidualnego Programu Usamodzielnienia wraz z opiekunem usamodzielnienia dokonajcie oceny końcowej procesu usamodzielnienia.
- Dostarcz do PCPR ocenę końcową, aby Dyrektor PCPR również ocenił cały Twój proces usamodzielnienia (załącznik).
Wybór opiekuna usamodzielnienia, Indywidualny Program Usamodzielnienia, zmiany do Indywidualnego Programu Usamodzielnienia wymagają zatwierdzenia przez Dyrektora PCPR, dlatego przygotuj i przekaż dokumenty w terminie.
Będąc osobą pełnoletnią, która zdecydowała się usamodzielnić i opuścić pieczę zastępczą poinformuj o tym na piśmie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Informację taką powinna również złożyć rodzina zastępcza/rodzinny dom dziecka/placówka w której przebywałaś/przebywałeś.