Krok po kroku do pełnej samodzielności:
Rok przed 18 urodzinami
- Co najmniej rok przed osiągnięciem pełnoletności wybierz swojego opiekuna usamodzielnienia. Pamiętaj, aby była to osoba, która jest dla Ciebie autorytetem, którą cenisz i do której masz zaufanie, ktoś kto pomoże Ci podejmować właściwe decyzje na Twojej drodze do samodzielności (art. 145 ust. 2 i 3).
- Dostarcz do PCPR pisemną informację o wyborze opiekuna usamodzielnienia i pisemną zgodę tej osoby (załączniki).
Miesiąc przed 18 urodzinami
- Co najmniej na miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności opracuj wspólnie z opiekunem usamodzielnienia Indywidualny Program Usamodzielnienia (art. art. 145 ust. 1 pkt 4).
- Dostarcz do PCPR swój Indywidualny Program Usamodzielnienia (załącznik).
Kiedy już realizujesz Indywidualny Program Usamodzielnienia
- W przypadku zmiany Twojej sytuacji życiowej w każdej chwili możesz dokonywać zmian w Indywidualnym Programie Usamodzielnienia. Pamiętaj, aby uczestniczył w tym Twój opiekun usamodzielnienia (art. 145 ust. 6).
- Dostarcz do PCPR zmiany Indywidualnego Programu Usamodzielnienia (załącznik).
Kiedy już zakończysz realizować Indywidualny Program Usamodzielnienia
- Po zakończeniu realizacji Indywidualnego Programu Usamodzielnienia wraz z opiekunem usamodzielnienia dokonajcie oceny końcowej procesu usamodzielnienia (art. 145 ust. 7).
- Dostarcz do PCPR ocenę końcową , aby Dyrektor PCPR również ocenił cały Twój proces usamodzielnienia (załącznik).
Wybór opiekuna usamodzielnienia, Indywidualny Program Usamodzielnienia, zmiany do Indywidualnego Programu Usamodzielnienia wymagają zatwierdzenia przez Dyrektora PCPR, dlatego przygotuj i przekaż dokumenty w terminie.
Będąc osobą pełnoletnią, która zdecydowała się usamodzielnić i opuścić pieczę zastępczą poinformuj o tym na piśmie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Informację taką powinna również złożyć rodzina zastępcza/rodzinny dom dziecka/placówka w której przebywałaś/przebywałeś.