Kto może skorzystać z mieszkania chronionego?
Jeśli jesteś usamodzielnionym wychowankiem pieczy zastępczej i potrzebujesz wsparcia w postaci pobytu w mieszkaniu chronionym, a także spełniasz n/w warunki:
- jesteś w wieku od 18 do 25 lat;
- realizujesz IPU;
- uczysz się i/lub pracujesz;
- nie masz innych możliwości zamieszkania i znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej;
- nie znajdujesz się w związku małżeńskim
możesz ubiegać się o przyznanie pobytu w mieszkaniu chronionym treningowym w Oławie przy ul. Młyńskiej.
Jak to zrobić?
- Wypełnij ze swoim opiekunem usamodzielnienia wniosek o przyznanie pobytu w mieszkaniu chronionym wraz z załącznikami i złóż go w PCPR (jeśli nie uwzględniłeś tego w IPU dokonaj modyfikacji);
- Do wniosku dołącz: kopie IPU, ewentualne modyfikacje, opinie dyrektora placówki w której przebywałeś lub koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej (w tym pomoże Ci pracownik PCPR);
- Przyjmij w miejscu zamieszkania pracownika socjalnego, który przeprowadzi z Tobą wywiad środowiskowy (pracownik socjalny umówi się z Tobą na dogodny termin).
Jeśli pobyt w mieszkaniu chronionym zostanie Ci przyznany ponownie spotkasz się z pracownikiem socjalnym (w PCPR) w celu dokonania uzgodnień dotyczących celu pobytu, okresu pobytu, odpłatności za pobyt, a także zasad realizacji IPU.
Po wydaniu decyzji administracyjnej będziesz mógł zamieszkać w mieszkaniu chronionym na okres do 6 miesięcy, ale jeśli jesteś osobą ucząca się okres ten może zostać wydłużony.
Korzystając ze wsparcia w mieszkaniu chronionym należy:
- przestrzegać regulaminu mieszkania (załącznik);
- terminowo dokonywać opłat (osoby, których dochód przekracza kryterium dochodowe wynoszące 701 zł);
- wraz z opiekunem mieszkania i pracownikiem socjalnym dokonywać raz na kwartał oceny pobytu, do której dołączyć należy zaświadczenie o kontynuowaniu mąki w przypadku osób uczących się.
Pobyt w mieszkaniu treningowym powinien być wykorzystany na rzecz pełnego usamodzielnienia w sposób aktywny. Pobyt ma na celu przygotowanie się do prowadzenia samodzielnego życia. Z potrzebami, pytaniami, problemami należy zwracać się do opiekuna mieszkania oraz pracownika socjalnego.