Czym jest turnus rehabilitacyjny?
Turnus rehabilitacyjny to forma aktywnej rehabilitacji, połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Turnus rehabilitacyjny odbywa się w zorganizowanej grupie i trwa co najmniej 14 dni.
Komu przysługuje dofinansowanie?
Z turnusów rehabilitacyjnych mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne, tj. te, które posiadają ważne orzeczenie:
- o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub,
- o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub
- o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia.
Na uzasadnione zalecenie lekarskie, osobie niepełnosprawnej przysługuje opiekun, którego pobyt może być także dofinansowany. Opiekunem nie może być osoba pełniąca funkcje członka kadry na danym turnusie, a także osoba niepełnosprawna wymagająca opieki innej osoby.
Jakie dokumenty są potrzebne?
- wniosek lekarza, pod którego opieką się znajduje, o skierowanie na turnus rehabilitacyjny, sporządzony nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku,
- kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub kopię wypisu z treści orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem albo kopię orzeczenia o niepełnosprawności (oryginał dokumentu należy okazać do wglądu pracownikowi PCPR),
- oświadczenie opiekuna osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym – jeśli wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny uzasadnia taką konieczność.
- Czytelnie wypełniony wniosek należy złożyć w pokoju nr 5, 6 lub 17 (sekretariat), dodatkowo istnieje możliwość przesłania wniosku przez System SOW.
Termin składania wniosków:
w każdym czasie w ciągu danego roku kalendarzowego.
Wysokość dofinansowania:
Wysokość dofinansowania określa § 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz.U z 2007 r. nr 230 poz.1694 z późn. zm.)
W przypadku przyznania dofinansowania osoba niepełnosprawna przekazuje do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pisemną informację o terminie i miejscu odbywania się turnusu w nieprzekraczalnym terminie 30 dni, jednak nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu.
O miejscu i terminie uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym decyduje wnioskodawca, z zastrzeżeniem, iż ośrodek i realizator muszą realizować rehabilitację zgodnie z danym schorzeniem oraz posiadać aktualny wpis do rejestru ośrodków i organizatorów turnusów rehabilitacyjnych.
Dofinansowanie można otrzymać tylko raz w roku kalendarzowym.
Aktualna centralna baza danych ośrodków i organizatorów turnusów dla osób niepełnosprawnych dostępna jest w siedzibie PCPR na portalu internetowym empatia mpips