Osoby niepełnosprawne
określa się w polskim prawie jako osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnienie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskały orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (znacznego, umiarkowanego, lekkiego) lub o niezdolności do pracy.
Osoby niepełnosprawne mogą uzyskać oficjalne, administracyjne uznanie ich niepełnosprawności występując o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Dokument taki wydają Miejskie/ Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Uzyskany dokument zawiera podstawowe informacje o przyczynie niepełnosprawności posiadacza, o stopniu niepełnosprawności o wskazaniach dotyczących rehabilitacji, leczenia i zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny, a także wskazania dotyczące szczególnych uprawnień. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest niezbędne, gdy osoba niepełnosprawna chce korzystać ze szczególnych uprawnień jako pracownik, jest podstawą do przyznania dofinansowania rehabilitacji, sprzętu ortopedycznego, środków pomocniczych i innych form pomocy dofinansowanych z funduszu PFRON. Orzeczenie takie uprawnia także do ubiegania się o świadczenia pieniężne z pomocy społecznej.
Orzeczenie Miejskiego/Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie jest odpowiednim dokumentem, by uzyskać świadczenia rentowe z ubezpieczenia społecznego.
W celu uzyskania świadczenia finansowego w związku z niezdolnością do wykonywania pracy zarobkowej konieczne jest uzyskanie orzeczenia lekarza orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.